Új sorozatunkban a Szent Mihály együtteseit mutatjuk be a legkisebbektől a legnagyobbakig. A második részben a Baka Márk irányította fiú U-11-es alakulathoz látogattunk el.
„Nem vagy egyedül a pályán”. Ez talán a legfontosabb üzenet vagy tanítás, amit Baka Márk (27) ezekben a hetekben át szeretne adni a Szent Mihály FC U-11-es növendékeinek. A labdarúgás csapatsport, bízhatsz az edződben, számíthatsz a társaidra, mindig van, aki segít – együtt kell megoldanotok a feladatokat elöl és hátul, együtt vagytok jóban és rosszban. Varázslatos sportágunknak most ezen részét szokják azok a gyerekek, akik szeptemberben már két makói Bozsik-tornán is megmérették magukat klubunk színeiben.
Az U11-es edző feladata – ahogy a helyszínen is megtapasztaltuk – igen összetett, korántsem könnyű, ugyanakkor mégis lenyűgöző. Ezer és egy apróságra kell odafigyelni amellett, ami a zöld gyepen történik. Igen, itt van mindjárt a gasztronómia! Például a zsíros deszka. Jól értik, a leleményes szentmihályi srácok – a lelkes szülők támogatását kérve – azt találták ki, hogy úgy zavarják meg az ellenfeleket, hogy mikor azok helyzetbe kerülnének, néhányan kiabálják be: „zsíros deszka hagymával”, s ezzel majd jól elvonják a (gólra) éhes támadók figyelmét. (Valljuk be, kit ne csábítana egy jó zsíros deszka hagymával?) A tréfából persze semmi sem lesz, mégiscsak sportszerűtlen trükk lenne, ami nem lehet jellemző ránk. A chipfogyasztást viszont döntetlenre hozzák ki a legények Baka Márkkal szemben. Mire a mester a meccsek közötti szünetben felfigyel a falatozásra, szinte minden megfáradt kis focistánk kezében vagy szájában ott van már a tüzes-pikáns-sós finomság. Márk újra tisztázza a szabályt: nincs chips, legalábbis ilyenkor biztosan! Néhányan inkább vissza is teszik a zacskóba, mások bűnbánóan lenyelik az utolsó falatot, de látszik, hogy mindenki megértette, az edző ezt a lehető legkomolyabb gondolta. A chips innentől kezdve tabu. A szülői termoszból jár viszont a tea és az üdítő, Márknak pedig a kávé, és mindenkinek sok-sok jó szó a csapatot mindig, mindenhová elkísérő anyukáktól és apukáktól. Az aknafedélről is sikerült lerendelni egy-két kíváncsi labdarúgópalántát, mindenki egyben van, indulhat a következő találkozó!
„Szeptember elején kezdtünk el közösen dolgozni ezzel a társasággal, korábban Belaidi Ajád foglalkozott a gyerekekkel, tőle vettem át a csapatot. Még szokjuk egymást, elő-előfordul, hogy összekeverek egy-egy nevet, de ilyenkor mindig elnézést is kérek. Ennek az is az oka, hogy ebben a korosztályban örvendetesen sokan vagyunk, a minőség és a mennyiség is megfelelő. Azon dolgozunk, hogy olyan környezetet alakítsunk ki a srácok számára, melyben szeretnek edzésre járni. Úgy érzem, jó úton haladunk, hogy ezt felépítsük. Ebben az életkorban arra van szükségük, hogy megismerjék és megkapják a labdarúgás által biztosítható értékeket, úgy mint: csapatszellem, alázat, szorgalom és kitartás. Ilyenkor még nem tudjuk, a jövőben kiből mi lesz, ki meddig űzi majd ezt a sportágat. Ez a korosztály az egyik ugródeszka: akiben megvan a kellő kitartás, az nagyon sokáig megmaradhat játékosnak, s sokáig elkísérhetik az említett értékek” – kezdte az együttes és a célok bemutatását Baka Márk. Hozzátette, több kifejezetten tehetséges és ügyes srácot is lát a keretben, akik sokra vihetik később, persze minden azon múlik majd, megmarad-e az elkötelezettségük, s a jövőben hogyan állnak a focihoz. Személyes példájával is igyekszik terelgetni a játékosait, hiszen maga is aktív labdarúgó még, a felnőtt vármegye I-es Tiszasziget erőssége, akitől tényleg megtanulhatják az ifjak, mit is kaphat az ember a labdarúgástól, ha kitartó a „szerelme”.
Hogy lehet elérni, hogy minél többen kötelezzék el magukat a futball iránt, s határozottan rögzüljenek a kis futballistákban a labdarúgás értékei? – kérdeztük. „Tagadhatatlan, hogy hatalmas felelősséggel jár ez a munka. Úgy kell a gyerekeknek átadni az ismereteket, hogy mindennek látszódjon az ok-okozati összefüggése, tudják és értsék, hogy mit miért kérünk és csinálunk. Nem szabad hagyni, hogy klikkek alakuljanak ki a gyerekek között. Arra nevelem őket, hogy mindenkivel ugyanolyan viszonyt ápoljanak, mintha a legjobb barátjuk lenne, mert soha nem tudhatják, kire kell számítaniuk a pályán, egy védő, hogy ki segíti éppen ki, egy támadó pedig, hogy kinek fogja lepasszolni a labdát. Ha nincs meg ez az együttműködés, nem fog olyan praktikusan és gördülékenyen működni a csapat, a játék. Szóval minden egyes apró dologra oda kell figyelni, így a szülőkkel folytatott kommunikáció is kiemelt jelentőséggel bír. Tudnom kell, vitt-e valamit magával haza a gyerek, bántotta-e például valaki szóban, hiszen az ilyet azonnal orvosolnom kell. Kérem is a szülők segítségét, ha bármi effélét tapasztalnak, szóljanak, meghallgatom, a következő edzésen odafigyelek, s csírájában fojtjuk el az ilyeneket. A labdarúgás ugyanis egy nagyon szép sportág, de mivel csapatsport, sok nehézség is akadhat benne. Ugyanakkor a szép dolgok az igazán fontosak és időtállóak, azokat kell belőle megragadni, erre összpontosítunk mi is a közös munkában” – avatott be az edzői tevékenységének rejtelmeibe.
A Szent Mihály U-11-es keretét több mint húsz játékos alkotja, akikkel hétfőn és csütörtökön este tart edzéseket Baka Márk. Jelenleg a kis létszámú játékokat gyakorolják. „Ebben az időszakban a korosztálynak megfelelő kis létszámú játékokat kell sulykolni, a támadást és a védekezés gyakoroljuk átmenetekkel. Ha ebben tudunk fejlődni, nagyon boldog és elégedett leszek. A továbblépéshez egyéni alapok kellenek, most erre koncentrálunk. Ilyen például az első labdaérintés kérdése. Rettentő fontos, hogy jó legyen az első labdaérintés, hogy labdavezetés közben tájékozódjon a játékos, nézzen fel, labdaátvétel előtt is tájékozódjon, nézzen fel. Ezek olyan alapvető elemek, melyeket ha ebben a korban nem sajátítanak el, később nagyon nehéz pótolni, ezért most ezekre fektetek hangsúlyt minden egyes szituációban, védekezésben és támadásban is” – magyarázta.
A tréner az első két Bozsik-torna alapján már lát is olyan játékelemeket, melyek tekintetében kézzelfogható a fejlődés. „A heti edzéstervünk célja mindkét alkalommal a védekezés volt, tehát a védekezésre és a visszatámadásra koncentráltunk, azt sulykoltuk, hogy a labdát vesztünk, azonnal visszatámadunk, és visszaszerezzük. A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy ne álljanak meg, ha eladták a játékszert, hanem menjenek tovább, támadjanak vissza. E téren láttam biztató fejleményeket a tornákon, persze ezek olyan dolgok, melyeket folyamatosan elő kell venni, s finomhangolni szükséges. Gyerekekről van szól, kell nekik az ismétlés, az ismétlésből és a gyakorlásból fognak tudni tanulni” – szögezte le.
Kiemelte, nagyon fontos, hogy a játékosok érezzék, nincsenek egyedül a pályán, ugyanakkor a szezon végére azt szeretné elérni, hogy a növendékei önállóan, bátran hajtsák végre a zöld gyepen a tanultakat. „Az volna a cél a labdarúgóidény végére, hogy önállóan, bátran kivitelezzék, amit közösen gyakoroltunk. Mint említettem, ezért is építem bele a képzésbe annak a magyarázatát, hogy mit miért csinálunk. Hiszek abban, hogy nagyon fontos, hogy a játékosok értsék az ok-okozati összefüggéseket, s el is tudják ezt mondani, ne csak ösztönből hajtsanak végre valamit a pályán. Nem vagyok a híve annak, hogy az edző pálcát tartson a gyerekek fölé, hogy kiabáljon velük egy Bozsik-tornán, hogy ki mit csináljon, mikor cselezzen, arra törekszem, hogy megtanulják és végrehajtsák az automatizmusokat, s nekem csak a finomhangolásban kelljen közreműködnöm a pálya szélén. Ez a 2024/25-ös idényünk terve” – foglalta össze. Hozzáfűzte: természetesen az első számú feladatának azt tartja, hogy a gyerekeket fel- és előkészítse a következő korosztályváltásra.
Amihez – kaptunk belőle ízelítőt Makón – az is hozzátartozik, hogy a fiatalok megtanulják: soha ne a külső körülményekben keressék a hibát. „Márk, túl magas a fű” – indokolta néhány szentmihályi apróság, miért nem ment annyira a játék az egyik meccsen, s miért bizonyulhatott jobbnak az aktuális ellenfél. „Jól jegyezzétek meg, nincs rossz pálya, csak rossz játékos” – mutatott utat a mester a srácoknak, hogy mindig csak és kizárólag azzal foglalkozzanak, ők hogyan és miben tudnak jobbak lenni. S hogy a Szent Mihály U-11-es alakulata hétről hétre egyre markánsabbá válik, s a játékosok egyre több tudással és értékkel vérteződnek fel, abban egészen biztosak vagyunk.
A Szent Mihály fiú U-11-es csapatának kerete: Eichner-Tanács Kornél, Keserű Kristóf, Papp Marcell, Fülöp-Király Huba, Jakab Zalán, Berényi Zsolt, Szabó Márton, Kelemen Krisztofer Benett, Nyári Levente, Bárkai Dominik, Németh Martin Csongor, Daróczi Ádám, Harajka Ádám, Horváth Zsombor, Juhász Mór, Kormos Nimród, Muhari Dávid, Balogh-Hódi Zénó, Katsidis Steven Efstathios, Laczi Domonkos, Kardos Kornél, Benkó Kristóf. Edző: Baka Márk.
Pintér M. Lajos
Első két képünk a szeptember 28-i, a harmadik fotónk a szeptember 14-i makói Bozsik-tornán készült a Szent Mihály U-11-ről.
コメント