Az elmúlt években hihetetlenül sokat fejlődött a Déli Régió a női labdarúgásban – véli az MLSZ leány U-14-es fejlesztési programjának vezetője. Kiss László szerint a központilag szervezett kiválasztás fő eredménye, hogy nincs már fehér folt a térképen, s egyetlen tehetséges kislányt sem veszít el a rendszer.
Az utóbbi időszak legsikeresebb és legeredményesebb női futballprogramja Magyarországon az MLSZ és az UEFA leány U14-es fejlesztési projektje Kiss László szerint. A szakember erről a Déli Régió keddi szegedi kiválasztó edzésén nyilatkozott honlapunknak. A korábbi női szakágvezető – aki immár az U-14-es program irányítója – úgy véli, az előrelépés jelei kézzelfoghatóak, s az sem véletlen, hogy az UEFA által kezdeményezett projekt finanszírozását az első évek után az MLSZ saját maga vállalta.
„A kiválasztás lényegében egy egyéves folyamat. A Déli Régió mellett a Középső részben (Budapest, Pest vármegye), Keleten (Északkelet-Magyarországon) és Nyugaton (ami a Dunántúl északi felét takarja) két-két megbízott edző alakítja ki a 16+2 fős regionális válogatottakat, melyek júniusban, általában Telkiben a zárótornán csapnak össze. Ott mi az ország legtehetségesebb 12-13 éves lányaiból kiválasztjuk azt a 20-26 főt, akik majdan alkalmasak lesznek az U-17-es válogatottságra. Ténylegesen viszont a jövő évi U-15-ös nemzeti válogatottat alakítjuk ki, melyet egy esztendő múlva UEFA Development Tornára, fél évvel később pedig U-16-os nemzetközi megmérettetésre viszünk, ezek jelentik az U-17-es nemzeti csapat előszobáját. Hét éve működik ez a válogatási rendszer, mégpedig igen hatékonyan, hiszen nem vesznek el kislányok, sőt, sokszor olyan településeken is sikerül felfedeznünk a fiúk között focizó, ígéretes lányokat, ahol még nincs női labdarúgás” – ismertette Kiss László.
Elárulta, MLSZ-es kollégáival együtt valamennyi kiválasztó edzésen személyesen is részt vesz, hogy ellenőrizze a szakmai munkát, s figyelje a tehetségek fejlődését, s megbeszélje a régiós szövetségi edzőkkel, hogyan alakulnak, formálódnak a regionális válogatottak. „Természetes dolog, hogy a 12-13 éves kislányok izgulnak, megilletődöttek, hogy Budapestről is eljönnek megnézni őket, de ez a mi feladatunk. S tudni kell, hogy egyszer eljön az idő, amikor teljesíteni kell, ami nem egy egyszerű dolog, ha ilyen fiatal hölgy focistákról beszélünk. Az is plusz kihívást állít eléjük, hogy ők még nem játszanak nagypályán, mi pedig direkt nagypályára figyeljük és válogatjuk őket. A cél, hogy át tudják ugorni az akadályokat, akár most, akár picit később. Hibázni lehet, mi mindenkinek segítünk, mindenkit támogatunk” – részletezte.
Az U-14-es kiválasztó program országos vezetője a legfőbb eredménynek azt tartja, hogy olyan játékos nem kerül be az U-17-es válogatottba, akit előtte nem válogattak volna ki már az U-15-re is. Emellett a regionális válogatás révén azt is sikerült elérni, hogy eltűntek a fehér foltok a hazai női labdarúgás térképéről. Emlékeztetett, délen először Gyula kapott lábra, majd Szeged is megerősödött, akadémiává vált, de mellette Gyula, Békéscsaba és Kecskemét is ontja a tehetségeket. Nagyon fontosnak tartja, hogy megszülettek a vármegyei bajnokságok a hölgyek számára felnőtt- és utánpótlásszinten is, ezek biztosítják a női labdarúgásunk hátországát, bázisát. „A vármegyei igazgatóknak igen nehéz a feladatuk, hiszen nekik kell a sportágunk, illetve a klubok felé csábítani a lányokat, mi pedig az MLSZ részéről az adott korosztály két-három legjobbját, azaz a krémet keressük minden vármegyéből. A kiválasztásunk lényege értelemszerűen a minőség megtalálása. Ugyanakkor minél nagyobb a merítés, annál jobb a minőség, ezen alapul a közös munkánk” – vázolta az egykori 33-szoros magyar válogatott labdarúgó, aki 2010 és 2013 között egyébként a női nemzeti alakulat szövetségi edzője is volt.
Kiss László úgy véli, egyre inkább kiegyenlítődnek a régiók közötti erőviszonyok. Az U-14-es keretek között hagyományosan Közép és Nyugat megelőzi Keletet és Délt, de az utóbbi években mindegyik tett előre egy nagy lépést, s különösen jelentős a fejlődés a Déli Régió esetében. Ebben komoly szerepe van az akadémiai státuszt szerző szegedi bázisnak – mutatott rá, hozzátéve: örül annak, Szeged és Pécs is élni tudott az MLSZ elnökségének megelőlegezett bizalmával, amit az akadémiává válás kapcsán kaptak. „A Déli Régió hihetetlenül sokat fejlődött az utóbbi időszakban. Bízunk benne, hogy a szegediek vonzáskörzete egyre nagyobb lesz, akár a határon is átnyúlik. Mióta akadémia működik itt, látványosan megerősödtek, s nyugodtan tekinthetnek az határon inneni részeken kívül a magyarok lakta határon túli vidékekre is, erre bátorítjuk őket. Számunkra öröm, hogy kezdenek beérni a déli központok, melyek jó kezekben vannak. Fontos ugyanakkor, hogy ne dőljenek hátra, ne elégedjenek meg, mindig azt nézzék, hová lehetne tovább fejlődni” – üzente az MLSZ U14-es programjának vezetője.
Pintér M. Lajos
A fotó archív, forrása: MLSZ